Gelijkwaardig

      Geen reacties op Gelijkwaardig

Vandaag viert Aruba 40 jaar Status Aparte.  

Een beetje aan de late kant dit feestje. Want het eiland kreeg op 1 januari 1986 die status, waarmee het een zelfstandig land werd binnen het Koninkrijk. Het begin van de ontmanteling van de Nederlandse Antillen.

Curaçao en Sint Maarten kregen in 2010 ook het stempel zelfstandig land binnen het Koninkrijk.

De andere drie eilanden – Bonaire, Sint Eustatius en Saba – kregen toen een andere status. Zij kregen te horen dat ze een bijzondere gemeente waren. Ook een beetje apart, maar dan anders.

Formeel zijn Aruba, Curaçao, Sint Maarten en Nederland gelijkwaardige landen. En die andere drie eilanden zijn gewoon Nederland. Alleen net anders.

Informeel weten we allemaal beter: van gelijkwaardigheid is geen sprake.

Vorige week was ik op bezoek bij mijn vroegere leraar Wiskunde. Een vriendelijke man die het in de derde klas opgaf om mij te overtuigen van het nut van zijn vak.

Tijdens het bezoek probeerde hij toch nog een keer om mij het voordeel van wiskunde te laten inzien. 

Dat er geen sprake is van gelijkwaardigheid tussen de CAS- en BES-eilanden en het Europese deel van het Koninkrijk, zag hij als bewijs voor het gebrek aan wiskundig inzicht.

Want, zo vertelde hij, een gelijkzijdige driehoek is een driehoek met drie zijden van gelijke lengte. In de traditionele euclidische meetkunde betekent dat tevens dat de drie hoeken gelijk zijn, alle drie 60°, zodat de gelijkzijdige driehoek een regelmatige veelhoek is.

In een gelijkzijdige driehoek vallen een hoogtelijn, zwaartelijn en bissectrice samen. In het algemeen vallen driehoekscentra, mits gedefinieerd in een gelijkzijdige driehoek, samen in het zwaartepunt.

Mijn opmerking dat de Euclides’ methodologie toch tekort schiet vergeleken met de huidige standaard van wiskundige precisie, omdat een aantal logische axioma’s ontbreekt, viel niet goed. En dan moest ik nog beginnen aan het verschil tussen gelijkwaardigheid en gelijkheid.

Bij gelijkwaardigheid hebben mensen dezelfde rechten en krijgen ze gelijke behandeling.

Zo ver zijn we nog niet in het Koninkrijk der Nederlanden. 

Wat extra wiskundelessen gaan dit gebrek niet verhelpen.

Geef een reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *